Türkiye'de ilkler. - KONSOLİDE DENEMELER

Türkiye'de ilkler.Merhaba,

Tarihimizdeki bazı ilkleri paylaşmak istedim.


İlk yerli kağıt İzmit Kağıt Fabrikasında üretildi. 18 Nisan 1936.
1912 yılında Trabzon'da inşa edilen Türkiye'nin ilk opera binası. Art Nouveau tarzda tasarımı yapılmıştır. 1925 yılında sinemaya çevrilen yapı, o tarihten yıkılışına dek Sümer Sineması adıyla anıldı. Yol genişletme nedeni ile yıkıldı.1929 yılında yapılan İlk Türkiye güzeli yarışması birincisi  Hicran Hanım. Evli olduğu 
anlaşılınca tacı elinden alınmıştı.


İlk kadın milletvekili: Esma Nayman. 


İlk kadın arkeolog: Jale İnan.


İlk kadın veteriner: Sabire Aydemir.


İlk kadın heykeltıraş: Sabiha Bengütaş.
İlk kadın araba yarışçısı: Sâmiye Cahid Morkaya.


 İlk kadın gazeteci: Selma Rıza Feraceli


İlk kadın savaş fotoğrafçısı: Semiha Es
İlk kadın doktor: Safiye Ali

Türk tiyatrosunda sahneye çıkan ilk müslüman kadın oyuncusu: Afife Jale
Üst.Şenay Günay ilk jet kadın pilotumuz.
Sabri Mahir. Türkiye'nin ilk boksörü ve yurt dışında bir takımda oynayan ilk Türk futbolcusu.Aşağıdaki resimde Ali Sami Yen ve Tevfik Fikret'le. Galatasaray'ın şampiyon olan ilk futbol takımı kadrosunda. Diyarbakırlı olan Sabri Mahir'in hayat hikayesi inanılmaz. Filminin yapılması gerekir.
Sinemada Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran ilk oyuncu Sami Ayanoğlu.Türkiye'de ilk dans yarişması  işgal yıllarında 1922' de  yapılıyor. Yirmibeş çift katılıyor. Dam ve kavalye değiştirmek yasak. Dans olarak Foxtrott yapılıyor. En dayanıklı çiftin yarışmayı kazanması bahis konusu. Dans yarışması İngiliz askerlerinin müdahalesiyle sona erer. O ana kadar ayakta kalan son üç çift şampiyon ilan edilir.

Kazananlar Fenerbahçeli maratoncu Dr. Nuri ve eşi. Fenerbahçeli bisikletçi Arşod ve nişanlısı. Halide Edip Adıvar'ın oğlu Sait ve damıdır. Jurideki isimlerin başında Hüseyin Cahiy Yalçın ve Ahmet Emin Yalman gelmektedir. Yarışma yirmibir saat sürmüştür.Aralık 1933'te Türkiye'nin ilk seçilmiş kadın muhtarı olan Gül Esin. (Aydın-Demircidere).İlk kadın fizikçimiz Dr.Fatma Memik, ( ortadaki) 3. Ekim. 1937Türkiye’nin ilk uluslararası fuarı niteliğindeki Beynelmilel Ziraat Sergisi Adana. 1924.Egemenliğe sahip olmanız yetmez. Her türlü yetki ve güce sahip olmanız da yetmez. Geleceği sırtlayacak, belirleyecek uzun vadeli gerçekçi ve akılcı oyunlar kurmuyorsanız,kuramıyorsanız. Kurmak zorundasınız. Değişimi yaratan ve yöneten olmalısınız. Birincil kültür olmanın ve varlığınızın devamının kuralları bunlardır. Yoksa. Baştan kaybettiniz demektir. Tabiki bunlar sermayenin ideolojisine ve sermayenin kimlerde olduğuna bağlıdır. Bu toprakların son üçyüz yıllık tüm sorunlarının ve başına gelenlerin nedeni budur. Unutulmaması gereken işe şudur. KISACA SERMAYE ÖNEMLİDİR. DAHADA ÖNEMLİSİ KİMLERDE OLDUĞUDUR.

Faik ÇALTILI. Finans ve yönetim danışmanı.

  • 0Blogger Yorum.
  • Facebook Yorum.
  • Disqus Yorum.


Yorum Gönder

comments powered by Disqus
Copyright © KONSOLİDE DENEMELER. Designed by OddThemes