Suriye üzerine. - Konsolide Denemeler

Suriye üzerine.

Web Analytics Made Easy - StatCounter


Merhaba,

Suriye konusunda yazacak çok şey var.Ama.Ceremeyi çekecek para yok.Suriye nin neden bu hale geldiği konusunda yüzlerce neden ve sonuç ilişkisi var.Kimsede bu yüzlerce nedeni konsolide edip sonuca ulaşmayı düşünmüyor ya da işlerine gelmiyor.

Gerçek olan ise vatanınız olmadığında aklınıza bile gelmeyecek hatta başınıza geldiğinde bile inanamıyacağınız durumlarla karşılaşmak.

Suriye dolayısıyla azınlık diktatörlüğüydü.Eninde sonunda dışarıdan müdahaleler olmasada bu durumlarla karşılaşacaktı.Tabiki bu konuda geleceği bilmemizde bahis konusu değil.Beni ilgilendiren hangi etnik-mezhepten olursa olsun halkın kendisidir.Halk olmak,yurttaş olmak ayrı bir bilinç,ayrı bir kategori.Yurttaşlık bilincinin kurumlaşması ülkelerin geleceği için hayati öneme sahip.Her türlü dış müdahalelere karşı korumasız olunuyor.

Sonuç ise yaşam savaşı veren,aynı çöplükte farklı etnik veya mezhepten kişiler.

Ortadoğu veya genel olarak islam dünyası mezhepler ve tarikatlara bölünmüş durumda.Aralarında üst düzey bir konsensüs veya kurumlaşmış bir işbirliği yok.Bilinenlerin ise arka planı bomboş.Ama.Sorunlar derinleştiğinde ise müslümanların hristiyan ülkelere sığınmaya çalışmalarından utananda yok.Eski tas eski hamam yani.

Ne yapmalı ?.

Öncelikle islam dünyasının tüm aktörlerinin aralarındaki işbirliğini kurumlaştırmaları gerekiyor.Buna mecburlar.İlgili ülkelerde rejim ne olursa olsun halkınızı kaybediyorsunuz.Diktatörlerde kaybediyor.

SAVAŞLARDA HALKINIZI KAYBEDERSİNİZ.

Alttaki resimlere bakınca bu durumları yaşamamak için ne yapılması gerekiyorsa yapılması gerekir.Yazacağım o kadar çok şey varki.


EN İYİSİ ALTTAKİ RESİMLER YAZSIN.RESİMLER HER ŞEYİ ANLATIYOR ZATEN.
  • 0Blogger Yorum.
  • Facebook Yorum.
  • Disqus Yorum.


Yorum Gönder

comments powered by Disqus
INSTAGRAM


FACEBOOK - TUMBLR


RASTGELE

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Copyright © Konsolide Denemeler. Designed by OddThemes