İslam ve bilim. Abdus Salam. - KONSOLİDE DENEMELER

İslam ve bilim. Abdus Salam.Merhaba

Bugün yine güzel bir mail aldım. İslam ve bilim hakkında Abdus Salam adlı bir müslüman bilim adamının hayatı bence güzel bir örnek oluşturuyor. Dürüstçe belirtmek gerekirse Abdus Salam adını hiç duymamıştım. Bu konuda maili gönderen sevgili Engin Algül abime teşekkür ediyorum.

Abdus Salam'ın dramı.

Pakistan;
a) ilk nükleer enerji tesisini bundan 40 yıl önce 1972’de işletmeye aldı. Müslüman ülkeler arasında bu açıdan bir öncü.
b) 1990 yılında uzaya ilk uydusunu yerleştirdi. Müslüman ülkeler düzeyinde bu da bir ilk.
c) 1980’den beri nükleer silah gücüne sahip olduğu düşünülüyor. Şu anda dünyada nükleer silahlara sahip yalnızca 9 ülke var ve Pakistan bunlardan biri. Dünyadaki müslüman ülkeler arasında bu açıdan da ilk ve tek ülke konumunda.Pakistan’ın tüm bu başarılarının arkasında öncü bir bilim adamının adı ön plana çıkıyor; (Muhammed) Abdus Salam (1926-1996). Bu atılımlar konusunda devlet başkanlarını ikna eden, onlara danışmanlık yapan ve ilgili kurumları kuran hep o.O Abdus Salam ki, 1979 yılında fizik dalında Nobel ödülü aldı. Bir müslüman olarak dünyada ilk ve tek.İnsanlığa ve ülkesine yaptığı başka katkılar nedeniyle de tanınıyor. ABD ve İngiltere’de üst düzey eğitim ve araştırma için 500’den fazla Pakistanlı gence burs olanağı yarattığı ve bunun sonucunda ülkesine bir sıçrama yaşattığı için tanınıyor.Sömürüden kurtulmasını öngördüğü azgelişmiş ülkeler için bilim insanı yetiştirmek gibi temel bir amaca yönelik olarak, 1964’te Trieste’de Uluslararası Kuramsal Fizik Merkezi’ni kurduğu, yönettiği için tanınıyor.
Peki, biz tanıyor muyuz Abdus Salam’ı ?
Galiba, hayır.
Acaba neden ? (Bizim için yaşamsal soru bu).
O Abdus Salam ki, Nobel ödülü törenindeki konuşmasında her zaman ilham aldığını söylediği Kuran’dan ayetler (Mülk Sûresi 3. ve 4. ayetlerini) okumuştu.(http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/1979/salam-speech.html) Beş vakit namazını kılan, ceketinin iç cebinde her zaman küçük bir mushaf taşıyan, çalışırken Kur’an dinleyen, Kuran’ı Arapça okumayı daha çocukluğunda öğrenmiş, genç yaşta umreye gitmiş, İslâm’a bağlılığıyla sürekli övünmüş biri olarak biliniyordu. (https://www.alislam.org/egazette/articles/Dr-Abdus-Salam-His-Faith-and-His-Science.pdf )

Bu kadar “iyi” bir müslüman iken, bizim ülkemiz de dahil İslâm aleminde kendisiyle övünülmemesi size ilginç gelmez mi ?“İslâm’ın akıl ve bilim ile çatışmadığının en iyi kanıtı işte Abdus Salam” şeklinde bir propaganda için dahî olsun, neden onun adını anmaz amatör ve profesyonel ûlema ? Dahası var.
İlk ekte bir yol tabelâsı görüyorsunuz. Abdus Salam’ın adını taşıyor.Cern (Cenevre)den…Çünkü Abdus Salam, Cern’de ulaşılan başarının öncülerinden biri olarak kabul ediliyor. “O, Higgs Bozonu’nun kütlesi hariç tüm özelliklerini daha 1967-68’de saptamış iki kişiden biriydi” deniyor. Dolayısıyla, 2012 yılında Higgs Bozonu konusunda önemli bir aşama kaydedildiğinde, ‘dünya’ onun katkılarını hatırladı, ona şükran belirtmeyi bir görev bildi.
Dünya’ dediysek, gelişmiş uygar toplumlar yani…Müslüman ülkeler, hatta kendi ülkesi Pakistan ise, bu konuda ölü taklidi yapmayı yeğledi, adını anmadı.
Dünya’ da buna hayret etti; “ Müslümanlar, Abdus Salam ile gurur duyacaklarına adını bile anmıyorlar. Hatta adını okul kitaplarından bile çıkarmışlar ” diye. CNN televizyonu bunu haber konusu yaptı (http://www.youtube.com/watch?v=iDkVU2zTFp8) Etkili medya kuruluşları hep bu konu üzerinde durdu. (Kaynak 1-15)

Hayret edilecek bir şey yok aslında. Çünkü, özellikle Sünnî müslümanlar onu ‘makbul’ bir insan kabul etmiyorlar. Abdus Salam istediği kadar müslüman olduğuna inansın ve de bunu beyan etsin, onu ‘kâfir’ kabul ediyorlar. Çünkü o, Ahmediye Tarikatı’ndan. Ülkesi Pakistan’da, Ahmediye Tarikatı’nın ‘İslâm dışı’ olduğu 1974’te Anayasa hükmü dahi yapılmış durumda. “Ahmediye Tarikatı taraftarları müslüman değildir. Bunu beyan ve iddia etmeleri, ibadethanelerine cami demeleri, ezan okumaları yasaktır” denilerek… Ahmediye Tarikatı’nın üyeleri takibata uğruyor, cezalandırılıyor, ‘kâfir’ kabul edildikleri için saldırılara uğruyor.
Abdus Salam, ülkesine yürekten bağlı biri.  Dini inancı nedeniyle dışlandığında, Indra Gandi kendisine Hindistan vatandaşlığı teklif ediyor ama, kabul etmiyor.1996 yılında İngiltere’de ölünce de, isteği üzerine memleketi Pakistan’da gömülüyor. Ama bu ‘lânetli’ kişinin cenazesine hiçbir devlet ve hükümet temsilcisi katılmıyor.
İkinci ekte onun mezar taşının ilk hâlini görmektesiniz. Üzerindeki İngilizce tanıtımda, “Fizik alanında Nobel ödülü almış ilk müslüman” yazdığı görülmekte. Ne var ki, mahkeme kararıyla ‘müslüman’ sözcüğü sonradan siliniyor. Mezar taşının bu yeni şekli de 3. ekte.
Abdus Salam neden bu muameleye uğruyor ? (Hepimiz gibi) doğup büyüdüğü çevrenin, ailesinin dinî inancını benimsemiş olduğu için…İşte, bu suç(!)u nedeniyle makbul bir insan değil. İnsanlık için, ülkesi için yaptıklarının hiç önemi yok. Öyle bir insanla övünülmez, öyle bir insan sahiplenilmez. Tanınmasa, bilinmese, çok daha iyidir.
Hayyam’ı neden tanımıyorsak, en okumuşumuz bile neden onu yalnızca rubaileriyle tanıyor ve önemli bir bilim insanı olduğundan habersizse, işte Abdus Salam’ı da aynı nedenle tanımıyoruz.
Sevgi, barış, kardeşlik, hoşgörü şampiyonluğu yaptığı ve bilime önem verdiği iddia edilen ideolojinin uygulamalarından bir örnek (daha) kattık dağarcığımıza. Şimdi artık ezberimizi çalışmaya dönebiliriz.
Bizim ideolojimiz en güzeli, en gelişmişi” falan… Sevgi, barış, kardeşlik, hoşgörü” falan…
(Arada, lâf olsun diye de, “Bu İslâm ülkeleri gelişmişlikte niye en geride ?” falan…)

NOT. Sizlere naklettiğim bu iletiyi kimin derlediği belirtilmemiştir.


KAYNAKLAR :
1. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2170976/Abdus-Salam-Nobel-winning-physicist-predicted-God-particle-shunned-native-Pakistan.html
2. http://www.timeslive.co.za/scitech/2012/07/09/pakistan-shuns-higgs-boson-pioneer
3. http://www.dw.de/pakistan-refuses-to-own-its-heretic-scientist/a-16133301-1
4. http://www.theatlanticwire.com/global/2012/07/pakistan-isnt-proud-its-contribution-higgs-boson/54321/
5. http://ukcatalogue.oup.com/product/9780199208463.do
6. http://phys.org/news/2012-07-pakistan-abandoned-nobel-laureate.html
7. http://www.foxnews.com/scitech/2012/07/09/pakistan-shuns-physicist-linked-to-god-particle/
8. http://www.nydailynews.com/news/world/pakistan-shuns-abdus-salam-nation-nobel-laureate-god-particle-work-article-1.1110395
9. http://news.yahoo.com/pakistan-shuns-physicist-linked-god-particle-185057298.html
10. http://www.guardian.co.uk/science/2012/jul/08/higgs-boson-pakistan-scientist
11. http://www.indiatimes.com/international/how-pakistan-treats-its-nobel-laureates-31278.html
12. http://www.cbc.ca/news/world/story/2012/07/09/sci-god-particle-pakistan.html
13. http://www.ntvmsnbc.com/id/25364898/
14. http://www.posta.com.tr/dunya/HaberDetay/-Kahraman-di--kafir--oldu.htm?ArticleID=129044
15. http://www.todayszaman.com/news-285965-pakistan-shuns-physicist-linked-to-god-particle.html
Egemenliğe sahip olmanız yetmez. Her türlü yetki ve güce sahip olmanız da yetmez. Geleceği sırtlayacak, belirleyecek uzun vadeli gerçekçi ve akılcı oyunlar kurmuyorsanız,kuramıyorsanız. Kurmak zorundasınız. Değişimi yaratan ve yöneten olmalısınız. Birincil kültür olmanın ve varlığınızın devamının kuralları bunlardır. Yoksa. Baştan kaybettiniz demektir. Tabiki bunlar sermayenin ideolojisine ve sermayenin kimlerde olduğuna bağlıdır. Bu toprakların son üçyüz yıllık tüm sorunlarının ve başına gelenlerin nedeni budur. Unutulmaması gereken işe şudur. KISACA SERMAYE ÖNEMLİDİR. DAHADA ÖNEMLİSİ KİMLERDE OLDUĞUDUR.

Faik ÇALTILI. Finans ve yönetim danışmanı.

  • 0Blogger Yorum.
  • Facebook Yorum.
  • Disqus Yorum.


Yorum Gönder

comments powered by Disqus
Copyright © KONSOLİDE DENEMELER. Designed by OddThemes