Bitcoin üzerine. - Konsolide Denemeler

Bitcoin üzerine.

Web Analytics Made Easy - StatCounter


Merhaba,

Bitcoin'le ilgili hemen hemen her türlü bilgiye sahibiz. Dip ayrıntılara girmeye gerek görmedim. Bu konuda internette her şeyi bulabilirsiniz.Tabiki anladığımız, bildiğimiz her şey doğru değil. En azından konuların arka planı konusunda yeterli bilgimiz çoğunlukla yoktur. Aslında bu işe modern saadet zinciri diyebiliriz. Sistemi yönetenler adil bir algoritma oluşturmuş görünüyor. Yani Dolaşımda sınırlı miktarda bitcoin var ve yeni bitcoin üretmenin de bir limiti ve prosedürü bulunmakta. Bitcoin para yaratma işlemine madencilik(mining) denilmektedir. Bitcoin ağı 2009 yılında başlamıştır. Maksimum adedin 21 milyonla sınırlı olduğu ve SATOSHİ NAKAMOTO İsimli bir kişinin hayata geçirdiği  söylenmektedir. Alım satım işlemi yapılacak farklı platformlar var ve her platformun alacağı ücretlerde farklılık göstermektir.

Türkiye de ödeme ve yatırım aracı olarak Tl karşılığı bitcoin alınabilir.Kısaca Bitcoin herhangi bir merkez bankasına veya resmi bir kuruluşa bağlı olmayan elektronik bir para birimidir. Top tamamen katılımcının, yatırımcının üstündedir.

Değeri ise bu bitcoin'e olan arz ve talep belirliyor. Bu para sisteminin çıkması kaçınılmazdı. Ayrıca büyük bir buluş. Çünkü. Karşılıksız para oranının aşırı olması, şişmesi dolayısıyla para denetimini ve ülkeleri yönlendirmeyi, kontrol etmeyi ciddi ciddi zorlaştırmıştır. Güncel para sistemi kilitlenmeye doğru gitmektedir. Bitcoin sisteminin asıl arka planı budur. Bitcoin'e yeni para sistemi diyebiliriz. Her ülke kendi bazında buna benzer sistemler oluşturacaktır. Küreselleşmenin getirdiği bu bilgisel uyanıklık tüm Dünya da tek uygulanan sistemde olabilir. Tabiki ülkelerin gücü bahis konusu. İlgili konuda rezerv paraya sahip ülkenin başa oynacağı kesindir. Sistemi güvenilir yapan, geliştiren ülkede Dünya genelinde tek sisteme sahip olabilir. Göreceğiz.

Aslında sistem deneme aşamasındadır. Tamamen olgunlaşmış değil. Sistemin ana iskeleti konusunda yeterli, doyurucu bilgide yok.

Kendi içindeki arz ve talebe göre değerin veya Bitcoin'in oluşması dolayısıyla sisteme saadet zinciri denilebilir. Sistem içindeki arz ve talebi belirleyen algoritma ne derece doğru ?. Kırılma noktası bu. Algoritmaya müdahale edilebileceği aşikar. Bu durumda birilerinin kazancı diğerlerinin kaybı olacaktır.

Ne olursa olsun gerçek değeri belirleyen mal ve hizmetteki fiili, gerçek arz ve taleptir. Bu böyle kalacaktır. Galaksilere yayılsakta bu değişmeyecek. Tabiki spekülatörlerde olacak.

Bitcoin meselesi aslında gelecekte olabileceklerinde belirtisi. Küreselleşmenin kaçınılmaz sonuçlarından biri olan bitcoin küreselleşme tüm unsurlarıyla dünyaya hakim olduğunda sadece finans konusunda değil evlenmelerin bile üzerinde yapılacağı bir ağın ( Blockchain - Blok zinciri ) içinde var olmaya devam edecektir. Bu kaçınılmaz. Bitcoin ortadan kalksa bile farklı isimlerde var olmaya devam edecektir.

ELEKTRONİK ( ŞİMDİLİK KRİPTODA DENİYOR ) PARAYA YATIRIMI MAL VE HİZMETTEKİ FİİLİ ARZ VE TALEBE DAYANMADIĞI ( SANMIYORUM )  İÇİN ŞİMDİLİK SAKINCALI GÖRÜYORUM.

FAKAT YENİ PARA SİSTEMİ OLACAĞI KESİNDİR. MECBUREN MAL VE HİZMETTEKİ FİİLİ ARZ VE TALEBE DAYANACAKTIR. AKSİ TAKDİRDE YAŞAMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.
Bitcoin  • 1Blogger Yorum.
  • Facebook Yorum.
  • Disqus Yorum.


1 Yorum.

comments powered by Disqus

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Copyright © Konsolide Denemeler. Designed by OddThemes